Hayvan Çiftliklerinde Yalıtım

Hayvan çiftliklerinde ısı yalıtımı sıcaklık ve nem seviyelerinin kontrol altına alınması açısından oldukça önemlidir. İyi yalıtılmış hayvan çiftlikleri hayvancılık faaliyetlerinize verimlilik açısından büyük katkı sağlar. Kışın boşa giden ısının azaltılması veya ortadan kaldırılması ve yaz aylarında aşırı ısınmanın önlenmesi büyük maliyet tasarrufları sağlamaktadır.

Yakıt masraflarında büyük oranda tasarruf, artan et, süt veya yumurta üretimi, daha iyi hayvan sağlığı, rahat çalışma koşulları vb. dahil olmak üzere hayvan çiftliklerini yalıtmanın birçok avantajı vardır. Yalıtımın faydaları sadece kış aylarında değil yaz aylarında da gerçekleşir.

10 yılı aşan yalıtım tecrübesi ile hayvan çiftlikleri yalıtımı konusunda uzman ekibimiz, yeni veya mevcut binalarınızda en dar köşelere nüfus edecek şekilde yalıtım yapabilmektedir.

endustriyel-tesis

Hayvan Çiftliklerinizdeki Stresi Azaltın

Uygun yalıtım seçimi ve kurulumunun en önemli faydalarından biri hayvan çiftliklerinde beslediğimiz hayvanların streslerinin azaltılmasıdır. Yapılan çalışmalar hayvan çiftliklerinin aşırı ısınabildiğini göstermektedir. Termal ısı veya güneş nedeniyle aşırı ısınmış bir binanın içinde yapılan hayvancılık, potansiyel olarak ısı stresinden felce kadar ölümcül olabilecek durumlara neden olabilir.

Bu nedenle, verimli havalandırma sistemleri ile birlikte uygun yalıtımın seçilmesi hayvancılıkta konforun anahtarıdır.

Örneğin, süt üretiminin arttırılması tipik olarak ineklerin temiz, kuru ve rahat tutulması anlamına gelir. İnekler rahat olduklarında, daha fazla süt üretir ve daha az hasta olur. Sağlık masrafları da dahil olmak üzere bu durum hastalıklara bağlı tüm kayıpların azalması anlamına gelmektedir.

Yalıtımın Üremeye Pozitif Etkisi

Yalıtım ve hayvan konforunun bir diğer faydası üreme durumunda karşımıza çıkar. Tipik olarak üreme mevsimi Temmuz ve Ağustos aylarında yavaşlar (sıcaklıklar arttığında) ve inekler tembelleşir. Isıyı daha iyi kontrol edebiliyorsanız, buzağıları üremeye devam eder. Bu da süt üretimini ve sürünüzün sağlığını en üst seviyede tutar.

Doğum Ahırları

Hayvancılığın en hassas dönemi doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası dönemdir. Yeni doğanların bulunduğu binaların yalıtımlı hale getirilmesi soğuk hava girişlerini ve artan sıcaklıkları azaltarak yeni doğanların hayatta kalma oranının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Bazı doğum ahırları sıcaklık kontrollüdür. Bu tip ahırlarda yüksek işletme maliyetleri görülebilmektedir. İçerideki sıcaklığı kontrol etme maliyetlerini dengelemenin tek yolu düşük ölüm oranı ve enerji verimli bir binaya sahip olmaktır.

Sıcaklık kontrollü doğum ahırlarında yeni doğan hayvanlar daha sağlıklı olacak, daha az veterinerlik bakımı gerektirecek ve karşılığında zorlu koşullarda doğan hayvanlardan daha düşük maliyete sahip olacaktır.

Hayvan Çiftliklerinde Enerji Verimliliği

Enerji verimliliğini artırmak çoğu zaman öyle olsada her zaman ısıtma ve soğutma anlamına gelmez. Çoğu hayvan çiftliğinde ısıtma ve soğutma yapılmaz. Ancak her ahırda havayı transfer etmek, yoğuşma sorunlarını ve iç mekan hava kalitesi sorunlarını iyileştirmek için fanlar bulunur. Yoğuşma sorunlarını doğru bir şekilde kontrol edebilmek için uygun yalıtım yöntemlerini kullanarak bu fanlar kapatılabilir ve büyük bir yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Yoğuşma Sorunlarını Çözün

Hayvan çiftliklerindeki yoğun rutubetli ortamlar, hatalı yalıtım uygulamalarının sonucunda ciddi yoğuşma problemlerine yol açar. Bu yoğuşma sorunları, mevsimsel hastalıklardan yüksek veteriner faturalarına, ürünlerin bozulmasına ve hatta yapıdaki beklenmedik hasarlara sebep olarak, genel kâr kaybına yol açar. Yoğuşmayı ve hava geçirgenliğini doğru yalıtım uygulamalarıyla kontrol altında tutmak son derece önemlidir.

Hava Kalitesini Arttırın

Binanızı uygun şekilde yalıtarak iç mekan hava kalitenizi arttırıyoruz. Yoğuşma ve hava sızdırmazlığını azaltarak havalandırma sistemlerinizin havayı etkin bir şekilde taşımasına izin veriyoruz. Doğru havalandırma, havanın gerçekte değiştirildiği ve karıştırılmadığı anlamına gelir, bu da hava kaynaklı kirleticileri azaltır.

Her yalıtım en zayıf noktası kadar iyidir. Bu nedenle Teknobor bor katkılı yalıtım en dar boşlukları ve yarıkları dolduracak şekilde uygulanır. Ek yersiz yapısıyla istenmeyen ısı geçişlerine engel olur. Diğer levha yalıtım uygulamalarına oranla yüksek kütle yoğunluğu ve ek yersiz yapısı ile Teknobor gerçek koşullar altında yapılan karşılaştırmalı ölçümlerde, diğer yalıtım yöntemlerine göre çok daha iyi performans göstermektedir.

Özetle iyi bir yalıtım:

  • Hayvan sağlığının korunmasına katkıda bulunur
  • Yaz aylarında hayvanların kilo kaybına engel olur
  • Verimliliği ve karlılığı artırır
  • Yoğuşmayı kontrol eder
  • Gürültü oranını düşürür
  • Trapez saçlarda terleme ve paslanmayı önler

Daha fazla bilgi için hemen arayın!

Uygulama Görselleri

trapez-sac-borlu-yalitim
trapez-sac-yalitim-05
trapez-sac-yalitim-04
trapez-sac-yalitim-03
trapez-sac-borlu-yaliitm-02

Üç sorun Tek Çözüm

Düşük ısı iletkenliği ile Teknobor yaşam alanlarınızda mükemmel ısı yalıtımı sağlar.

Teknobor duvar veya tavan içindeki titreşim rezonansını azaltır, sesi emer, sönümler ve susturur.

Teknobor  içeriğindeki bor katkısı sayesinde yangın geciktirme özelliğine sahip bir üründür.

Teknobor Avantajları

Yüksek Yalıtım Verimliliği

Düşük ısı iletkenliği 0.039 W/mK (kuru form) ve ek yer barındırmayan püskürtme uygulama yöntemi sayesinde kalıp yalıtımlar ile ulaşılması zor boşluklara nüfuz ederek istenmeyen hava akımlarının oluşmasına engel olur. Teknoborun yekpare yapısı ısı ve ses köprüleri oluşmasını engelleyerek ek yeri barındıran geleneksel levha yalıtımlara oranla yalıtımda %30'a varan performans artışı sağlar.

Akustik Ses Yalıtım Performansı

Teknobor, ev içerisinde oluşan sesleri azaltmak için idealdir. Havadaki seslerin evin içinde hareket ettiği boşlukları ve delikleri kapatmak için genişler. Duş alırken veya sifon çekerken gürültü çıkaran iç mekan tesisatının yanı sıra ev sinema sistemleri ya da oyun odalarından yükselecek sesleri susturur.

Teknobor bor katkılı yalıtım ayrıca otomobillerden, kamyonlardan ve rüzgardan kaynaklanan hava kaynaklı sesleri de azaltır. Özellikle havaalanı ya da tren yolu yakınında yaşıyorsanız, Teknobor yalıtımın yaşam kalitenizi önemli ölçüde artıracağından emin olabilirsiniz. Ses yalıtımı videomuza testimize ses yalıtımı sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Isı, Ses ve Yangın Yalıtımı Bir Arada

Teknobor bor katkılı selüloz yünü ısı, ses ve yangın yalıtımına aynı anda cevap veren yalıtım ürünüdür. Ek yersiz yapısı sayesinde mükemmel ısı ve ses yalıtımı sağlayan Teknobor aynı zamanda içeriğinde barındırdığı bor mineralleri sayesinde yangına karşı dirençlidir ve yangın yönetmeliklerine uygun bir yalıtımdır.

Yangın Geciktirme Özelliği

Teknobor, bor katkısı sayesinde yanma geciktirici özelliğe sahiptir. Binanınızı yangından korurken acil bir durumda size hayati olabilecek ek süre yaratır. Yangın testi videomuza yangın yalıtımı sayfasından göz atabilirsiniz. Teknobor aynı zamanda yangın ve itfaiye yönetmeliklerine uygundur.

Rutubete ve Zararlılara Karşı Direnç

Teknobor ev için güvenli bor mineralleri ile işlendiğinden yangına (ve zararlılara!) karşı dayanıklıdır. Teknobor selüloz yalıtımı sadece evinizi daha sıcak tutmakla kalmaz aynı zamanda küf ve böcekleri evinizden uzak tutar.

Sağlığınız için En İyisi

Teknobor içeriğinde insan sağlığına zararlı herhangi bir madde barındırmaz. Antibakteryel yapısı sayesinde alerjik reaksiyonlara neden olabilecek küf ve böcek oluşumlarına izin vermez. Rutubet oluşumlarına karşı dirençlidir.

Yüzey seçmez ve koruma sağlar

Teknobor bor katkılı yalıtım Ahşap, çelik, beton, alçıpan, osb, mdf vb. bütün yüzeylere uygulanabilir. Metal yüzeylerde paslanmayı geciktirir ve damlamayı engeller. Ahşap bazlı yapılarda ise içeriğindeki bor mineralleri sayesinde zararlıları uzak tutar ve nem dengesini kontrol altına alır.

Pratik ve Hızlı Uygulama

Teknobor püskürtme sistemi sayesinde ulaşılması en zor bölgelere bile çok hızlı nüfuz eder. Bu hızlı uygulama sayesinde uygulandığı binalar derhal kullanıma hazır olur. Uygulama araçlarımız bir günde ortalama 750m2 alana uygulama yapabilmektedir.

Uzun Süreli Etki

Isı geçirgenliği direnci olan "R" değeri bilinenin aksine birçok yalıtım türünde sabit değildir. Zaman içerisinde yaşanan çökme ve ek yerlerinden açılmalar sebebiyle yalıtım malzemelerinin "R" değerinde değişim gerçekleşir. Düşük yoğunluklu diğer yalıtım malzemelerinde zamanla oluşan çökme, daralma, ek yerlerinden açılma gibi sorunlar Teknobor'un yekpare yapısı ve uygulanma yönteminden dolayı yaşanmaz ve çok uzun yıllar yalıtım performansını korur.

Asbest İçermez

Teknobor yalıtım endüstrisinde sıkça kullanılan ASBEST içermez.

Asbest tek başına akciğer kanseri gelişimi için 5 kat risk oluşturmakta iken, sigaranın tek başına oluşturduğu risk 10 kattır. Sigara ve asbest birlikteliği ise akciğer kanseri gelişimi riskini 50-90 kat artırmaktadır. Bununla birlikte, sigara veya diğer nedenlerle oluşan akciğer kanserlerinden ayırt edilemez.

Doğa Dostu Yalıtım

%85 oranında geri dönüştürülmüş kağıttan oluşan Teknobor üretiminde diğer yalıtım ürünlerine kıyasla 5 kat daha az enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu özellikleri onu yalıtım malzemeleri arasında açık ara en doğal yalıtım malzemesi yapmaktadır. Enerji tasarrufu sadece cebinizden değil doğal kaynaklardan da tasarruf anlamını taşımaktadır. Daha yeşil bir dünya için selülozik yalıtım iyi bir başlangıç olabilir.