Isı yalıtımı nedir ve nasıl işe yarar?

Isı yalıtımı ısı transferini durduran ve evinizin enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olan bir uygulamadır. Yaz aylarında sıcak havanın içeri sızmasını engellerken, kışın sıcak havanın evinizde kalmasına yardımcı olur. Teknobor yalıtım bu özelliklere ek olarak çok iyi bir yangın koruması ve ses yalıtımı sağlar.

Teknobor'un poliüretan köpükten farkı nedir?

Teknobor bor katkılı doğal selüloz yünüdür. Bor katkısı dolayısıyla yangın dirençlidir. Poliüretan köpükten en büyük farkı doğal olması, yanmaması ve haşereleri evinizden uzak tutmasıdır. Ayrıca yangın sırasında zehirli gaz salgılamaz ve yangın geciktirici özelliğe sahiptir.

Buna ek olarak borlu yalıtım poliüretan ürünlere göre daha uygun fiyata sahiptir.  

Teknobor'un cam yünü ve taş yününden farkı nedir?

Teknobor bor katkısı dolayısıyla yangın geciktirici özelliğe sahiptir. Ek yersiz (yekpare) uygulanmasından dolayı levha yalıtımlarda bulunan ısı ve ses köprülerini barındırmaz. Levha yalıtımlara göre daha doğal bir ürün olması sebebiyle yangın sırasında zehirli gazlar salgılamaz. 

Yalıtım uygulamasını nereye ve ne kadar yaptırmalıyım?

Yalıtım uygulamanızı: Teras ve çatılara, dışa ve iç duvarlara, çıkma tabanlarına, toprakla temas eden duvar ve döşemelere, garaj ve depo duvarlarına, tesisat boruları, havalandırma kanalları vanalar v.b tesisat elemanlarına yaptırabilirsiniz.

Yalıtımın ne oranda uygulanacağı yaşadığınız yer, binanızın yaşı, uygulama yapılacak bölgeler v.b birçok etkene bağlıdır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için bize ulaşabilirsiniz.

Dış cepheye uygulama yapılabiliyor mu?

Teknobor borlu yalıtım dış cephe uygulaması yapılmaktadır. Dış cephe uygulamalarında karkas sistemi arasına uygulama yapılmakta ve uygulama sonrası boardex, betopan, ahşap v.b malzemeler ile kaplanmalıdır.

Çatı üstüne uygulama yapılabiliyor mu?

Teknobor çatılarda kiremit altına uygulanabilmektedir.

Teknobor bor katkılı yalıtımın faydaları nelerdir?

Teknobor yalıtımın enerji verimliliği ve enerji tasarrufu başta olmak üzere birçok faydası vardır. Bunlar;

  • Yıl boyunca daha konforlu bir yaşam alanı
  • Dış ve iç (odalar arası) gürültüde azalma
  • Daha verimli ısıtma ve soğutma 
  • Olası yangın durumunda alev geciktirme ve duman azaltımı
  • Hava sızıntısı ve rutubet oluşumlarına karşı koruma
  • Karbon ayak izinin azaltılması ve çevreye katkı 
  • Sağlığa pozitif etki sağlayan hava kalitesi
Teknobor gürültüyü azaltır mı?

Evet. Havadan ve darbeyle yayılan sesleri azaltır. Selüloz bazlı yalıtım ses kontrolü için kullanılacak en iyi yalıtım türüdür.

Daha verimli bir yalıtımı nasıl yaptırabilirim?

Profesyonel ekipler tarafından yapılan uygulama her zaman en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur. Yalıtımınızın daha verimli olması için diğer hava kaçaklarının da kapatılması önerilir. (Pencere, kapı v.b)

Yalıtım yaptırdığımda enerji harcamalarımdan ne kadar tasarruf ederim?

Bu durum birçok değişkene bağlı olduğundan dolayı tasarruf miktarının önceden belirlenmesi zordur. Nihayetinde ne kadar tasarruf sağlayacağınız yaşadığınız yer, binanın büyüklüğü ve yalıtımın hangi bölgelere uygulandığı v.b faktörlere bağlıdır. İyi yalıtım uygulanmış bir binada %50 ye varan enerji tasarrufu sağlandığı gözlemlenmiştir.

Ses ve akustik için en iyi yalıtım hangisidir?

Ses ve akustik yalıtımı için en iyi yalıtım selüloz bazlı yalıtımdır.

Teknobor bor katkılı selüloz yalıtımı cilt tahrişine neden olur mu?

Hayır. Teknobor, cam elyafı yalıtımında bulunan ve cilt ve solunum yollarında tahrişe neden olan cam elyafı içermez. İnsan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermeyen Teknobor kaşıntı yapmaz.

Bize Ulaşın